Little One “Green valley” Храна за зајци со влакна 750гр

416.00 ден

Опис на производот

Храната со влакна за зајци е декоративна храна за домашни миленици, која вклучува разновидни шеесет ливадски треви и билки. Направена е со употреба на специјална технологија за ладно цедење, храната ги зачувала сите витамини, минерали и други хранливи материи содржани во растенијата. Храната на Little One „Green Valley“ е богата со долги ткивни влакна, кои ќе се грижат за забите и дигестивниот тракт на зајците. Исхраната е збогатена со фруктоолигосахариди - природни пребиотици, кои го поддржуваат растот на корисна микрофлора во цревата.

Масните киселини ω-3 и ω-6 содржани во храната обезбедуваат здрава кожа и го прават крзното на домашните миленици густо и сјајно. Екстрактот од квасец, богат со витамини Б, селен и β-глукани го поддржува имунолошкиот систем. Со цел да се диверзифицира исхраната на зајакот, храната содржи вкусни и здрави состојки - сушено цвеќе, овошје и зеленчук. Не содржи жито што ја прави оваа храна совршена за домашни миленици со посебни потреби во исхраната, вклучувајќи ги и оние кои страдаат од прекумерна тежина и други состојби. Не содржи бои, ароми, ГМО.
  • протеини – 13,5%
  • масти – 3,5%
  • влакна – 24%
  • пепел – 6%
  • калциум – 0,6%
  • фосфор – 0,4%
Може да се користи без никакво ограничување како основна храна, извор на сено и како додаток на сеното за диверзификација на неговиот ботанички состав.