Храна за куче Sam’s Field Light Senior со јагнешко и ориз

355.00 ден4,040.00 ден

Храна за куче Sam's Field Light Senior со јагнешко и ориз – 13кг
4,040.00 ден
Храна за куче Sam's Field Light Senior со јагнешко и ориз – 1кг
355.00 ден

Опис на производот

Sam’s Field Light & Senior e наменета за кучиња со прекумерна тежина и повозрасни кучиња ( сениори) од сите раси.

Протеините од јагнешкото месо се користат како превенција од нетолеранција на храна. Храната е без пченица и пченичен глутен, и без пченка, содржи ориз и ја намалува можноста од несакани алергиски реакции.

Месото од јагне се користи за добра сварливост, содржи фрукто – олигосахариди и квасец кои стимулираат развој на добрите бактерии во дигестивниот тракт и го намалуваат ризикот од мека столица.

Храната е богата со влакна кои стимулираат подобро работење на цревата. Збогатена е со витамини А и Е кои ја зголемуваат отпорноста на организмот од болести и го јакнат имунитетот.

Нискомаслената формула помага за намалување на прекумерната тежина и одржување на оптималната тежина.

Храната е богата со витамини и минерали. Оптималниот однос на минерали (калциум и фосфор) придонесува за јакнење на скелетот и забите. Збогатена е со Витамин D за подобра апсорпција на калциум и фосфор.

Јагнешко месо, ориз, компир, маснотии од живина (заштитено со токефероли, извор од витамин Е), лососово масло, природни вкусови, сушени јаболка, пиварски квасец, домати, екстракт од јука, моркови, минерали, DL-метионин, L-лизин, маннан-олигосахариди, фрукто-олигосахариди, пробиотици.

протеини 24,0%, сорджина на масти 9,0%, сирови влакна 3,5%, сиров пепел 6,7%, влага 10,0%, калциум 1,5%, фосфор 1,1%.

витамин А 20,000МЕ, витамин D3 1,900МЕ, витамин Е 500мг., витамин В1 4,5 мг., витамин В2 6,0мг, витамин В6 5,0мг., витамин В12 0,05мг., ниацин 26мг., калциум пантотенан 13мг., биотин 0,78мг., фолна киселина 0,65мг. холинклорид 780мг., органски цинк 107мг., органски бакар 18мг., јод 0,84мг., органски селен 0,2мг.

Давајте ја сува или делумно навлажнета со вода. Кучето мора да има на располагање доволно свежа вода. Дневната потреба на вашето куче може да се разликува во зависност од околината, големината, староста и оптеретувањето. Препорачаната дневна доза е наведена во табелата за хранење. Да се чува на ладно и суво место.За да ја одржите вистинската кондиција, бидете сигурни дека вашето куче има доволно физички вежби и не добива повеќе храна од препорачаното.