РИО Рачна храна за мали птици 400гр

1,142.00 ден

Опис на производот

Оваа комплетна рачна храна богата со хранливи материи е специјално формулирана за да ги задоволи енергетските потреби на сите видови бебиња птици (папагали, канаринци, егзотични и диви птици) од раѓањето до возраст од 3-4 недели.

Витаминот Д и високо сварливиот калциум им помагаат на малите птици да развијат силен клун и коски, витаминот А и амино киселините се неопходни за градење здрави пердуви и кожа.

Богата со протеини, масти и витамини, храната содржи и пребиотици (MOS) и бета-глукани, кои ја поддржуваат нормалната цревна микрофлора и придонесуваат за здрав развој на имунолошкиот систем.

Формулата богата со хранливи материи им помага на птиците бебиња да растат силни и здрави, да се одвикнат порано и да развијат светли, фини пердуви.

Формулата е тестирана, развиена и препорачана на меѓународно ниво од професионални одгледувачи за поддршка на младата птица и оптималниот раст.

 

  • суров протеин – 21%
  • сурови масла и масти – 9,3%
  • сурови влакна – 4,4%
  • сурова пепел – 3,4%
  • калциум – 0,96%
  • фосфор – 0,38%
  • лизин – 0,95%
  • метионин – 0,39%
1. Користете чист сад за да ја измешате храната со топла вода (35-37°C) во согласност со возраста на птицата како што е наведено на табелата за хранење. Препорачливо е да се вари водата пред употреба за да се гарантира безбедноста или да се користи флаширана вода.
2. Се меша додека не се изедначи и се остава да отстои 1-2 минути. Потоа повторно промешајте за да избегнете раздвојување.
Не користете микробранова печка! 
3. Тестирајте ја температурата на храната (35-37°C).
4. Не ја прејадувајте за да избегнете регургитација! Бебето птица треба да се храни на секои 3-4 часа во текот на денот.
5. Храната треба да се подготвува свежо пред секој оброк!

Тежината на секој оброк треба да биде еквивалентна на 10-12% од телесната тежина на бебето птица.

Возраст на птицата Микс Вода
1-3 дена 1 3
4-14 дена 1 2
> 15 дена 1 1,5